Gyakori kérdések a masszázsról
Árthat-e a masszázs?
Bizonyos esetekben igen, ezért érdemes tiszteletben tartani az ellenjavallatokat. Nem tanácsos masszázst végeztetni a következő esetekben:
- Lázas betegség;
- gyulladás;
- bőrbaj;
- visszértágulat esetén az érintett területen;
- fertőző betegség;
- nőknél a menstruáció első két napja;
- pszichózis;
- előrehaladott csontritkulás;
- súlyos szív- és érrendszeri megbetegedés;
- rosszindulatú daganat;
- műtét utáni lábadozás.
Vannak-e még olyan esetek, amikor különösen vigyázni kell?
Vannak. Fölsorolok néhányat:
- Terhesség.
Létezik speciális kismama-masszázs. Ha nem érhető el ilyen képzettségű szakember, akkor akár masszőr vagy családtag is dolgozhat, de vigyázni kell, hogy csak egészen enyhe simításokat alkalmazzunk. Tilos a gyúrás, ütögetés, vibrálás és minden erős fogás. A hasat ki kell hagyni.
- Szoptatás.
Itt is csak nagyon gyönge mozdulatokat szabad használni. Az erősebb fogások beindíthatják a salakanyagok fölszabadulását, azok egy része a véren keresztül az anyatejbe juthat.
- Legyöngült vagy nagyon idős kliens.
Szintén csak egészen gyönge mozdulatokkal dolgozhatunk. Ugyanez mondható el előrehaladott csontritkulás esetén, ami leginkább a menopauzán átesett hölgyeknél gyakori.
Milyen gyakran végezhető a masszázs?
Egészséges fiatal vagy középkorú kliens akárhányszor masszírozható. Idősebb vagy rossz állapotú embereknél hetenként legföljebb egy-két alkalom javasolható. A masszázs élénkíti a keringést, ez ilyen esetekben megterhelő lehet.
Mennyire kell levetkőzni a masszázshoz?
Ezt különböző masszőrök különbözőképpen írják elő. Úgy gondolom, hogy nagyon eltérő a vendégek ilyen irányú érzékenysége, különösen a hölgyek között vannak nagyon szégyellősek és olyanok is, akiket nem feszélyez, ha ruha nélkül mutatkoznak. Én azt szoktam kérni, hogy annyira vetkőzzön le, amennyire nem zavarja, ha látom.